Opis forum
Administrator
Any¿ek
Pospolita ro¶lina, rosn±ca na ³±kach, w ogrodach, pod ¿ywop³otem i w rowach. Lubi cieñ i wilgoæ. Ma krótk± ³odygê w kolorze ciemnej zieleni. P³atki any¿ka s± czerwone i niebieskie. Zjedzenie li¶ci tej ro¶liny zapewnia wzmocnienie zdolno¶ci magicznych, za¶ zjedzenie ugotowanych p³atków powoduje zatrucie, a czasem chorobê
Arcydziêgiel ¿ó³tawy
Na dobrej glebie wzrost ro¶liny przewy¿sza wysokiego cz³owieka. £odyga do¶æ gruba (do 3 cm), ow³osiona i pusta w ¶rodku. Du¿e li¶cie s± ciemnozielone. Kwiaty przypominaj± puchate kuleczki. Szukaæ arcydziêgla musimy w górach, na wilgotnych ³±kach i nad brzegami potoków. Czarodzieje u¿ywaj± ususzonych li¶ci zio³a do sporz±dzenia Eliksiru Zapomnienia
Arszenik
Tlenek arsenu(III), As2O3, bia³y proszek o s³odkawym zapachu, trudno rozpuszczalny w wodzie, o silnym dzia³aniu truj±cym. Roztwarza siê w kwasie solnym, daj±c AsCl3, i w roztworach alkaliów z utworzeniem jonów AsO3. Podczas ogrzewania sublimuje. W przyrodzie wystêpuje jako minera³y: arsenolit i klaudetyt. Arszenik u¿ywany jest do otrzymywania arsenianów(III), leków, barwników, emalii, szk³a, trucizn (np. do têpienia szczurów).
Asfodelus
sproszkowany korzeñ tej ro¶liny w zmieszaniu z nalewk± z pio³unu daje napój usypiaj±cy o takiej mocy, ¿e znany jest równie¿ jako wywar ¿ywej ¶mierci. W Polsce znany te¿ jako z³otow³os, ¶ródziemnomorska ro¶lina liliowata o w±skich li¶ciach i bia³ych lub ¿ó³tych kwiatach, w staro¿ytno¶ci sadzona na cmentarzach jako pokarm dla dusz zmar³ych, po¶wiêcona królowej Hadesu Persefonie; jej bulwa jest sk³adnikiem eliksirów, m.in. napoju usypiaj±cego, znanego tak¿e jako Wywar ¯ywej ¦mierci
Barwiojêzor
Jego nazwê wymy¶li³ wielki uczony - Albus Dumbledore. Jego owoce barwi± jêzyk na wszystkie mo¿liwe kolory. Porasta najczê¶ciej pod ska³ami i bij±cymi wierzbami. Mo¿na je usun±æ tylko zalêciem "Flipendo". Z powodu ich dobrej sprzeda¿y na rynku s± pod ¶cis³± ochron±! Najniebezpieczniejsze s± w nocy, kiedy ich jad jest najsilniejszy. ¯ywi siê nimi jeden gatunek szczurów d³ugow³osych
Beozar
Kamieñ tworz±cy siê w przewodzie pokarmowym koz³a afgañskiego; zbite guzy uformoÂwane w ¿o³±dku z zalegaj±cego tam mateÂria³u: fitobezoar - z w³ókien i resztek ro¶linnych, trichobezoar - z po³ykanych w³oÂsów. Fitobezoary wystêpuj± szczególnie w pewnych strefach geograficznych, gdzie obficie spo¿ywa siê daktyle, orzechy kokosowe, selery, dyniê, rodzynki, ¶liwki itp.
Bratki
¯yje w lasach, puszczach i wilgotnych miejscach, nie lubi ¶wiat³a. Hoduje siê go tak¿e w ogrodach. Bratki maj± p³atki ró¿nokolorowe tj. ¿ó³ty, ró¿owy,czerwony, niebieski, pomarañczowy, fioletowy. Ich ³ody¿ki s± d³ugie, zielone a czasem morskie. Li¶cie bratka s± równie¿ zielone b±d¼ morskie. Maj± kszta³t serca. ¯ucie bratka zapewnia powodzenie w mi³o¶ci. Wzmacnia zdolno¶ci jasnowidzenia
Cebula
U¿ywana do eliksirów wzmacniaj±cych moc.
Ciemiernik czarny
(Helleborus niger) Bardzo ciekawa i rzadka ro¶lina z rodziny jaskrowatych Kwiat bia³y i na dodatek kwitnie na prze³omie listopada i grudnia. Wywo³uje podra¿nienie b³on ¶luzowych, zawroty g³owy, duszno¶ci itd.
CykoriaStosowana przy rzucaniu zaklêæ czyni±cych z³o.
Cyprus
Robiono z niego ró¿d¿ki.
Czarna jagoda
U¿ywane s± jej li¶cie do eliksirów zdejmuj±cych uroki.
Czosnek pospolity (Allium sativum)
Pochodz±cy z Azji ¦rodkowej, jest czêsto uprawiany jako przyprawa oraz ro¶lina lecznicza. Sk³adnik czosnku alliina, przekszta³caj±ca siê w allicynê o silnym dzia³aniu bakteriobójczym. Zawiera ona ponadto witaminê C oraz ma w³a¶ciwo¶ci moczopêdne, przeciwmia¿d¿ycowe i hipotoniczne (obni¿aj±ce ci¶nienie krwi).
Czyrakobulwa
Ro¶lina lecznicza, przypominaj±ca bezskorupowego ¶limaka wyrastaj±cego z ziemi i pokrytego ¿ó³tymi b±blami pe³nymi cuchn±cej ropy. Znakomite na tr±dzik! Nie rozcieñczona ropa czyrakobulwy mo¿e mocno poparzyæ
Dêbnik m±dry
Powstaje z sadzonki dêbu. Zdolno¶ci magiczne rozwija w wieku ok. 50 lat. Przez ten czas czarodziej, który siê nim opiekuje powinien przynosiæ mu na noc ksi±¿ki (oprzeæ o pieñ lub w³o¿yæ do dziupli). Przynoszenie temu Entowi ksi±¿ek, ma na celu wykszta³cenie go, co mo¿e siê okazaæ przydatne w przysz³o¶ci. W wieku 60 lat Dêbnik jest (oczywi¶cie je¿eli zosta³ dobrze wyhodowany) wspania³ym doradc±. Czarodziej w razie jakiego¶ k³opotu powinien usi±¶æ pod pniem Dêbnika i wypiæ odpowiedni eliksir nasenny.
Dziurawiec zwyczajnyRodzaj z rodziny dziurawcowatych obejmuj±cy ok. 350 gatunków ro¶lin zielnych lub drzewiastych rosn±cych g³ównie w obszarach o klimacie subtropikalnym, rzadziej w strefach umiarkowanych. Ro¶nie na suchych ³±kach, ugorach, skrajach lasów. Jest to bylina o ³odygach do jednego metra wysoko¶ci, do³em zdrewnia³ych. Do dzisiaj w lecznictwie ludowym uwa¿any jest za lek uniwersalny. Wspó³czesne zio³olecznictwo potwierdzi³o wielostronne dzia³anie dziurawca u¿ywanego w postaci naparów, wyci±gów, mieszanek i preparatów zio³owych. Stosowany wewnêtrznie rozszerza naczynia krwiono¶ne narz±dów wewnêtrznych, dzia³a ¿ó³ciopêdnie, moczopêdnie, uspokajaj±co, przeciwbakteryjnie i tonizuj±co przy ogólnych os³abieniach. Zewnêtrznie stosowany jest przy odmro¿eniach, oparzeniach, leczeniu trudno goj±cych siê ran i chorób skórnych. Dziurawiec powinien byæ stosowany rozwa¿nie i z umiarem gdy¿ wywo³uje zwiêkszenie wra¿liwo¶ci skóry na promienie s³oneczne.
D¿d¿ownice Lumbricidae
Rodzina pier¶cienic nale¿±cych do gromady sk±poszczetów. Posiadaj± wyra¼n± segmentacjê cia³a. Ubarwienie zmienne, od ¿ó³tawego poprzez czerwone po niemal czarne. D³ugo¶æ cia³a do 30 cm. Wystêpuje ok. 1500 gatunków.
Diabelskie sid³a
Ro¶lina lubi±ca ciemno¶æ i wilgoæ. Zawija swoje pn±cza wokó³ ofiar i u¶mierca, ro¶lina o grubych pn±czach, które mog± udusiæ cz³owieka. Lubi ciemno¶æ i wilgoæ, ale ucieka przed ¶wiat³em. Zabi³a pana Bode, Harry, Ron i Hermiona mieli z ni± do czynienia w pierwszej klasie Hogwartu.
Dyptam
Ro¶lina z rodziny rutowatych, o du¿ych ró¿owych kwiatach i torebkowatych owocach, wydzielaj±ca siln± balsamiczn± woñ. Do czego siê j± wykorzystuje mo¿na przeczytaæ w "Tysi±cu magicznych zió³ i grzybów" znanym podrêczniku Phyllidy Spore.
Fio³ek
Sproszkowane kwiaty przyci±gaj± dobry los.
Gencjana
Korzeñ tej ro¶liny sprzyja zawieraniu przyja¼ni.
Go¼dzik
Ro¶lina ta po prostu po³±czona z wod± daje silny wywar magiczny.
Horklump
Grzyb rosn±cy gêsto w magicznych miejscach. Rozpyla chmury truj±cych zarodników niebezpiecznych dla czarodziejów, a jeszcze bardziej dla mugoli. Nieszkodliwy natomiast dla gnomów, które s± na nie bardzo ³ase.
Imbir
Korzenie w woreczku s± amuletem szczê¶cia. £ac. Zingiber officinale, bylina z rodziny imbirowatych, uprawiana w p³d.-wsch. Azji; ma miêsiste k³±cze, zawieraj±ce olejek imbirowy, u¿ywane jako lek i przyprawa, a tak¿e jako sk³adnik eliksirów, m.in. eliksiru wyostrzaj±cego poczucie humoru
Irys kosaniec
korzenie pomagaj± w rozbudzaniu mi³o¶ci, uwodzeniu.
Ja³owiec chiñski
Gatunek zimozielonego krzewu nale¿±cego do rodziny cyprysowatych. Du¿y, szybko rosn±cy, zimozielony krzew. Dorasta do 1,5 m wysoko¶ci. Lubi gleby wilgotne, przepuszczalne. Bardzo dobrze znosi suszê i upa³y. Jest odporny na szkodliwe czynniki ¶rodowiskowe, klimatyczne.
Ja³owiec pospolity
Gatunek zawsze zielonego krzewu lub drzewa nale¿±cy do rodziny cyprysowatych. Zawsze zielony, powoli rosn±cy, prosty, od nasady rozga³êziony krzew o kolumnowej, niekiedy tak¿e p³asko rozpostartej formie wzrostu; wystêpuje równie¿ jako ma³e drzewo o wielu pniach z w±sko piramidaln± (tylko rzadko sp³aszczon±) koron±, osi±ga wysoko¶æ 0,5 – 6 m.
Ja³owiec sabiñski
Gatunek krzewu iglastego nale¿±cy do rodziny cyprysowatych. Jego ojczyzn± s± góry po³udniowej Europy oraz Azji Mniejszej, Azji pó³nocnej i Kaukazu. W Polsce ro¶lina bardzo rzadka na naturalnych stanowiskach. Czêsto natomiast uprawiany jako ro¶lina ozdobna.
Jemio³a
To lekarstwo na wszystko. Jest pó³-paso¿ytem rosn±cym na drzewach.
Æwiczenia:
1. Który sk³adnik jesy twoim zdaniem najpotrzebniejszy do szczê¶cia?
2. Wymy¶l 3 nowe nazwy dla 3 sk³adników i uzasadnij czemu tak mia³yby siê nazywaæ.
3. Wymy¶l w³asny sk³adnik na literê od A-J
Offline